07-08 Ekim 2017 tarihleri arasında Balıkesir’in Akçay ilçesinde özel davetli 40 Alevi inanç ve kanaat önderi ile yapılan Yol Evlatları 1. Alevilik Çalıştayı, 12 maddelik sonuç açıklaması ile tamamlandı.

130’u aşkın Alevi inanç ve kanaat önderinin imzası ile yayımlanan ALEVİLİK BİLDİRGESİ etrafında örgütlenmeye başlayan süreç, böylece ikinci aşamaya geçmiş oldu.

Yol haritasının açıklanması ile başlayan Yol Evlatları 1. Alevilik Çalıştayı, inanç ve kanaat önderlerinin görüş ve önerileri ile devam etti. İki gün süren çalıştayda Alevilerin sorunları masaya yatırıldı ve gelecek için bir çalışma planı hazırlandı. Bir çalışma takvimi hazırlandı ve görev dağılımı yapıldı.

Bildirgenin yazarlarından Ali Rıza Özdemir; “Bildirgenin yayımlanması ilk aşamaydı. Bu çalıştay ile ikinci aşamaya geçtik. Yorulduk ama çok verimli bir çalıştay oldu. Alevi toplumunun sorunlarını ve çıkış yollarını konuştuk. Özellikle şunu belirtmek istiyorum ki, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir yol haritası çizdik. Çok uzak olmayan bir gelecekte yeni çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Bundan sonraki çalışmalarımız kurumsal olarak devam edecek. Şu an çok sayıda Alevi kurum ve kuruluşu açık desteğini sunmuş durumda. Bu ilgi artarak devam ediyor. Arkadaşım İsmail Bâki ile kaleme aldığımız Alevilik Bildirgesi’ni, 40 uzmana okuttuk ve daha sonra imzaya açtık. İmzacılarımızın da katkısı ile son şeklini verdik. Geçtiğimiz Ağustos ayında İstanbul’daki bir toplantıda kamuoyuna duyurduk. 95 imza ile başlayan Bildirge çalışmasında imzalar, bir ayı geçmeden 130’u aştı. Bildirgeye Alevi inanç ve kanaat önderlerinden yeni imzalar gelmeye devam ediyor. Artan bir ilgi var. Bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Bütün Alevileri, Alevilik Bildirgesi’nde belirtilen hususlar etrafında birliğe çağıyoruz.”

Çalıştay’dan çıkan 12 maddelik açıklama şöyle:
YOL EVLATLARI 1. ALEVİLİK ÇALIŞTAYI (AKÇAY) SONUÇ AÇIKLAMASI

 1. Yol Evlatları Alevilik Çalıştayları, temalı (konulu) olarak geleneksel hâle getirilecektir.
 2. Başta çalıştaylar olmak üzere bütün etkinliklere kadınların daha fazla katılımı sağlanacaktır.
 3. Her yıl düzenli olarak bileşenlerimizle “rızalık toplantısı” yapılacaktır.
 4. Alevilik Bildirgesi’nin bütün inanç ve kanaat önderi tarafından imzalanması hedef olarak benimsenmiştir.
 5. Alevilik Bildirgesi’nin toplumun bütün kesimlerinde ve katmanlarında okunması ve yayılması için çalışmalar yürütülecektir.
 6. Alevilik Bildirgesi çevresinde kapsayıcı, kuşatıcı ve yapıcı bir örgütlenmeye gidilecektir.
 7. Aleviliğin yazılı kaynaklarının günümüz Türkçesine çevrilmesi için çalışmalar başlatılacaktır.
 8. Alevi gençlerinin yola bağlı yetişmesi için çalışmalar yapılacaktır.
 9. Uluslararası hukukun gereği olarak cem evlerimizin ibadethane statüsüne kavuşması, kültür varlıklarımızın korunması ve yaşatılması için çalışmalar yapılacaktır.
 10. Türk toplumunun tüm unsurları ile Mustafa Kemal Atatürk’ün başlatmış olduğu Türk uluslaşma sürecine katılım temel ilke olarak benimsenmiştir.
 11. Türkiye dışındaki Alevi toplumları ile işbirliği içinde çalışmalar yürütülecektir.
 12. Alevilik Bildirgesi’nin dünya kamuoyunda yaygınlaşması için çalışmalar yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz