TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi, Şarköy Sosyo Kültürel Tesis ve Cemevi’nin temelini törenle attı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı M. Zeki Gürcün, “Bugün bu atacağımız temel, ikinci Cemevi temeli oluyor. Birincisini Muratlı ilçemizde atmıştık. O hemen hemen tamamlanmak üzere. Önümüzdeki günlerde inşallah açılışını gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediyemizin Şarköy ilçesindeki yatırımları, durmaksızın devam ediyor. Belediyeciliğin temel hizmetlerinden olan yol, su ve park-bahçe hizmetleri dışında da vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacına karşılık vermeye çalışıyoruz. Sosyal belediyeciliğin başarılı örneklerini ortaya koyuyoruz. Bugün temelini atacağımız Cemevi, 17 Kasım 2018 tarihinde inşallah hizmete girecek. Tesisimiz, bodurum, zemin ve birinci kattan oluşuyor. Toplam parsel alanımız, 1238 metrekare, inşaat oturma alanımız 630 metrekare ve toplam inşaat alanımız 1558 metrekare olacak. Bu işin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti 3 milyon 315 bin liradır. Bu tesisin bodrum katında cenaze odası, morg, 2 adet misafir odası, mutfak, depolar, teknik odalar ve tuvaletler olacak. Zemin katında 115 metrekarelik çok amaçlı salon, 60 metrekarelik yemekhane, 2 adet sınıf idari ofisler yer alacak. Birinci katta ise 140 metrekarelik Cem alanı, 55 metrekarelik sohbet alanı, kütüphane, 3 adet idari ofis ve teras bulunacak. Tesisimizin tüm vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Şarköy Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Cafer Kılıç, da şunları söyledi: “Şarköy Alevi Bektaşi Kültür Derneği’ni kurduğumuzda tüm canlar adına benim bir hayalim vardı. Önce bu felsefeye kalpten inanan tüm dostlarımızı bir araya getirdik ve bir araya getirmeye de devam etmekteyiz. Hayalim ve hayaliniz, Şarköy’e bir Cemevi yaptırmaktı. Bu hayalimizi bir toplantı esnasında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a ilettim. Ben kendisinden o gün Cemevi yapılacağı sözünü aldım. Bugün bu hayalimizin gerçeğe dönüşmesinin temellerini atıyoruz. Bu uğurda ve yolda emeği geçen ve bizi mutlu eden başta azimli, çalışkan ve başarılı Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyoruz. Yapılan tesis, vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun”

Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok katılımcılara projenin detayları ile ilgili bilgi verdi. Altıno, şunları söyledi: “Bugün burada bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. Mayıs veya Haziran ayında da Amfi tiyatromuzun temelini atacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımız, ilçe belediye başkanları, muhtarlar ne istiyorsa imkanlar dahilinde yerine getiriyor. Biz Şarköy’de böyle bir tesise ulaşmanın mutluluğu içindeyiz. Kadir Başkanıma bir kez daha teşekkür ediyorum”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, “Bugün burada toplanmanın güzelliği içerisinde bu tesisimizi Canlarımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu ve benzeri proje taleplerine her zaman olumlu baktık. İşin oluşması ve bugünlere gelinmesi oldukça zaman aldı. 11 ilçemizi ayrı ayrı seviyoruz fakat Şarköy denince hafif bir eğilim oluyor. Her ayın 15 gününü ilçelerde geçiriyorum. Bugünkü program vesilesiyle ilçemize daha fazla vakit geçirebilmek adına sabah 04.30’da geldim. Pazar dahil Şarköy’ün her yerini gezdik. Bugün temelini attığımız Cemevimiz alevi-bektaşi canların yaradan ile bir olup bütünleştikleri Allah’a sığındıkları, dargınların barıştığı, aşlarını paylaştığı manevi değeri yüksek yerlerdir. Sevgi, hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma anlayışı ile tüm canlarımızla gönül köprüleri kuruyoruz. Alevi Bektaşi canların bir olacakları, sevgilerini ve aşlarını paylaşacakları Şarköy Cemevimizin temelini atmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz” Konuşmaların ardından büyük katılım ve coşku ile gerçekleşen temel atma töreni sonrası inşaat çalışmalarına başlandı.

http://www.hurriyet.com.tr/sarkoy-sosyo-kulturel-tesis-ve-cemevinin-temel-40737474

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz