Samsun Türk ocağı başkanı Doç. Dr. Sekan Şen, son günlerde kaşınan mezhep gerilimine dair yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklama metni şöyle:

“Son günlerde Türk toplumunun her vesileyle kutuplaştırılmaya çalışıldığına tanıklık etmenin üzüntüsünü yaşamaktayız. Kamuoyunu ayrıştırmaya dönük hamlelerin arkası biraz yoklandığında dış güçlerin parmak izleri kolaylıkla seçilebilmektedir. Bir takım istihbarat örgütlerinin başta internet ortamındaki soysal ağlar olmak üzere yazılı ve görüntülü basına servis ettikleri yalan yanlış malzemeler, insanımızın aklını karıştırmak, tavrını yönlendirmek üzere hoyratça kullanılmaktadır. Bu mihrakların yerli maşaları ise 15 Temmuz’da başaramadıklarını ufak dokunuşlarla zamana yayarak elde etmenin derdindedirler. Hiçbir şey bulamazlar ise kendi ürettikleri yapay sorunları ülke gündemine taşıyarak infial oluşturmanın peşindedirler. Türk Milleti geçmişte kardeş kavgalarının faturasını ağır ödemiştir. Bu millete aidiyet bilinci taşıyan insanların iç çatışmaların doğuracağı acılara artık tahammülü yoktur. Türk’ün kanıyla saltanatlarını sürdürmeyi hedefleyenlerin hayalleri kâbusa dönüşmelidir.
Emperyalizm, Türk toplumunun fay hatlarından biri olarak gördüğü Alevi vatandaşlarımız üzerinden nabız yoklamak gibi çirkin bir emelin peşine düşmüştür. Geçtiğimiz günlerde Malatya’da cereyan eden Alevi kardeşlerimizin evlerinin kapılarının işaretlenmesi türünden bir alçaklığa imza atmışlardır. Öz be öz Türk töresini yaşatan bu insanları tedirgin etmek kimsenin haddi değildir. Bu yolla hem kardeşlik hukukumuzu zedelemek hem de illegal örgütlerin durumdan vazife çıkararak Alevi kesimin hamiliğine soyunmasının zeminini hazırlamak istemektedirler. Bizler Türk Ocaklılar olarak kamuoyuna ilan ediyoruz: Her kim Alevi kardeşlerimizi kimliklerinden ötürü hedef gösterecek olursa karşısında Türk Milliyetçilerini bulacaktır. Zira bizim geleneğimiz şairin: Soyu-sopu gür milletiz,/Kandan, candan bir milletiz,/ Bir temel, bir duvar, bir taş /Alevî, Sünnî, Kızılbaş! dizelerinde anlam bulan bir felsefeyle yoğrulmuştur. Dolayısıyla gür ve bir oluşumuzu yıkmaya çalışan bozgunculara fırsat vermeyeceğiz. Bu noktada güvenlik güçlerimizi bölücü hainlerin bir an evvel cezalandırılabilmesi için yüksek hassasiyet göstermeye davet ediyoruz.

Böylesi kirli niyetlilerin Türkiye gibi sosyal medyanın yoğun olarak kullanıldığı bir ülkede tezgahladıkları bir başka tutum ise devletimizi acziyet içinde gösterecek uyduma fotoğrafları servis etmeleridir. Son günlerde Cumhurbaşkanımızı, Rus devlet başkanı Putin önünde saçma sapan bir vaziyette takdim eden bir karenin yayılmaya çalışıldığını gözlemliyoruz. Bu kepazeliği onaylamamız mümkün değildir. Gündelik siyasetin çekişmelerini bu türden densizlikler üzerinden sürdürenleri esefle karşılıyoruz. Devletimizin beka sorunuyla cedelleştiği şu günlerde onu temsil makamında olanlara edep ve haya sınırları aşarak itibar suikasti tertiplemeye kalkanları lanetliyoruz. Akıl ve izan ölçüleri içinde yapılacak eleştiri demokrasiye kuvvet katarken böylesi ucuzluklar faillerine geri dönecek toplumun ferasetinde asla karşılık bulamayacaktır. Gelinen noktada bizi yönetenlerden beklentimiz kucaklayıcı bir dili ülkede hakim kılmak suretiyle iktidarın nezdinde devlet geleneğimizi hedef alan fitne odaklarını milli kenetlenmenin gücüyle boğmalarıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz