SİNAN KAHYAOĞLU yazdı…

Kerbela katliamı İslam dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu olay sonucu İslam dünyası kesin olarak ikiye ayrılmıştır ve hala bu ayrılık devam etmektedir.

Peygamberimiz Hz.Muhammed 632 yılında Hakka yürüyünce devlet başkanlığına Hz.Ebubekir getirilmiştir. Oysa peygamberimiz kendi yerine damadı Hz.Ali’yi Gadiri Hum’da ,Veda haccında ilan etmişti. Bu seçim ilk kırgınlıkları oluşturmuştur.  Hz.Ali sorun çıkarmamış ve sonucu kabullenmiştir. Fakat Ebubekir’den sonra sırası ile Hz.Ömer ve Hz.Osman halife seçilmişlerdir. Osman döneminde devlet tamamen Ümeyoğullarının kontrolüne geçmiştir. Osman Muaviye’yi Şam’a vali atamıştır. Muaviye ise orada bağımsız bir kral gibi davranmıştır.656 yılında Osman’ın öldürülmesi ile Hz.Ali halife seçilmiştir.661 yılına kadar 5 yıl halifelik yapmıştır. Fakat bu dönemde Muaviye Hz.Ali’nin halifeliğini kabul etmemiştir. Bu dönem iç savaşlar ile geçmiştir.661 yılında Hz.Ali hariciler tarafından öldürülünce Muaviye tek başına halife olmuş ve Emevi devletini kurmuştur. Muaviye Hz.Ali’nin oğlu Hz.Hasan ile Hz.Hüseyin’den çekinmektedir. Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin’in durumu kabul etmelerine rağmen Hz.Hasan’ı öldürtür. Oğlu Yezit’i 674 yılında büyük bir ordu ile İstanbul’u kuşatmaya yollar. Kendisi 680 yılında ölür. Yerine oğlu Yezit geçer. Yezit’te babasının Hz.Hasan’dan çekindiği gibi Hz.Hüseyin’den çekinmektedir. Küfeliler ise Hz.Hüseyin’i taht mücadelesi için Küfe’ye davet ederler. Hz.Hüseyin gitmese de Yezit’in kendisini öldürteceğini anlar. Bunun üzerine yola çıkar. Fakat Yezit Küfelileri sindirmiştir. Hz.Hüseyin ve kafilesi 681 yılı Muharrem ayı başında Irak’ın Kerbela bölgesinde Yezit’in ordusu tarafından kuşatılır. Kafile teslim olmaz ve Yezit’e de biat etmez. Kuşatma 10 gün sürer. Fırat nehri çok yakın olmasına rağmen Yezit’in ordusu kafileye su vermez. Kafilede kadınlar ve çocuklarda vardır.10 günün sonunda kafilenin yiyecekleri de tükenmek üzeredir.10.gün kafilede tüm yiyecekler toplanarak bir yemek yapılır ve savaşa başlanır. O gün Hz.Hüseyin şehit edilir. Kafilede sadece kadınlar ve çocuklar kalır. Sadece Hz.Zeynelabidin hasta olduğundan ölmekten kurtulmuştur. Hz.Hüseyin’in kafası kesilir ve Şam’a Yezit’e getirilir. Yezit Hz.Hüseyin’in kafasını inceledikten sora Emevi camisinin avlusundaki kuyuya attırır. Hz.Hüseyin’n bedeni ise orada daha sonra yandaşları tarafından defnedilir. Bugün Kerbela’daki türbesi bedeninin türbesidir. Bu acı olay tüm İslam aleminde derin üzüntüler oluşturur. Büyük bir parçalanma yaratır. Hz.Ali ve evlatlarını lider tanıyanlara Ali taraftarı anlamında Alevi denilir. Aleviler bu acı olayı her yıl anarlar.1.Muharremden 10 Muharreme kadar oruç tutarlar. Bu süre içinde et ve hayatın başlangıcını simgeleyen yumurta yemezler. Su içmezler. İlk altı gün bitki koparmazlar. Bu döneme Yas günleri derler.10.gün aşure pişirirler ve konu komşuya dağıtırlar. Bunu  Kerbela’daki Hz.Hüseyin için yaparlar.

***

1.Muharrem Ay yılı yılbaşıdır. Ay yılı İslamiyet döneminde peygamberimizin Mekke’den Medine’ye göç etmesini başlangıç kabul ederek Hicri takvime dönüşmüştür. Bu tarih 622 yılıdır. Daha önce Nuh tufanı ile ilgili söylence oluşturulmuş ve zaman içinde Ay tanrıçasına yapılan törenler Nuh tufanı ile ilişkilendirilerek kutlanmaya devam edilmiştir.

Aynı tarihte Hz.Hüseyin’in de Yezit tarafından Kerbela’da kuşatılması sırasında bu törenler yapılmış ve Aşure pişirilmiştir. Hz.Hüseyin’in şehadetinden sonra taraftarları bu etkinliği Kerbela olayına bağlamış ve Hz.Hüseyin’i anma etkinliği olarak devam ettirmişlerdir. Böylece İslam dini de bitkiler gibi Kerbela’da  yeniden doğmuş peygamberin evlatları lider olarak tanınmıştır. Daha sonraki yıllarda 12 imam anlayışı ortaya çıkmıştır. Hz.Ali taraftarlarına göre İmam peygamber soyundan gelir. Başka imam olmaz. Dine de İmama ikrar verilerek girilir.

 

Kaynakça:

Şakir Z.-1944-Kerbela Vakası, İstanbul Maarif Kitaphanesi, İst.

Şakir Z.-1954-Kerbela’nın İntikamı, İstanbul Maarif Kitaphanesi, İst.

Gölpınarlı A.-On iki İmam, Emek Basım Yayınevi, Ankara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz