Muhammed Ali’nin çeşmi çerağı
Erenler bağının gülşeni bağı
Ciğerler paresi gönül durağı
Gözlerimin nuru İmâm Hüseyin

Ehlibeyti, Ehlibeytin nadide çiçeği Hüseyin’i sevmek, onu anmak, ona ağlamak, onun için yas tutmak; öyle dışarıdan bakılınca kolay anlaşılacak bir olay değildir.
Tarihsel olduğu kadar güncel, güncel olduğu kadarda geleceğe de yansıyacak olan bir gerçekliktir Ehlibeyt ve İmam Hüseyin.
Bu satırlar Muharrem orucunun ilk gününde yazılıyor. Mevsim kış olduğundan ve bu satırları yazan soğuk bir şehirde yaşadığından ısı eksi 10 derecede. Hava bu denli soğukken bu satırları yazan ve bu satırların yazarı gibi daha niceleri hala Kerbela çölünün o dayanılmaz yakıcılığını yüreklerinin en derin yerinde hissediyorlar. Hissetmekten öte yaşıyorlar.
Dedik ya, dışarından bakılınca öyle kolay anlaşılacak bir durum değil. Bu durumu anlamak için empati yapmaktan daha fazlasını yapmak gerekiyor. Belki o da yetmeyecek bunu anlamaya. Belki genlere işlemiştir, kalıtsal hale gelmiştir Ehlibeyt sevgisi.
Sonuçta Ehlibeyte olan aşk, bağlılık devam ediyor. Belki şekilsel olarak, zamanın getirmiş olduğu bir takım biçimsel değişimler olmuştur. Ancak öz aynıdır. Bundan asırlar önce nasıl bir bağlılık yaşanmışsa günümüzde de yaşanmaya devam ediyor.
İnsanlık var oldukça da İmam Hüseyin’e, Ehlibeyte olan bağlılık, aşk devam edecektir. Bundan eminim.
Neden bu kadar eminim bundan? Çünkü insanlık her zaman güzelliği arayacak, güzelliğe ulaşmaya çalışacak, güzelliği yaşamak isteyecektir. Güzelliklerin hakim olduğu bir yaşam mutluluk dolu bir yaşamdır.
İmam Hüseyin güzelliktir. Kelime anlamı ile Hüseyin demek güzellik demektir. Güzel olanın arayışında olan insanlığın yolu -bir noktada kaçınılmaz olarak- İmam Hüseyin’e çıkacaktır. İmam Hüseyin’in şahsında temsil olunan değerlere çıkacaktır.
İmam Hüseyin güzelliktir. Güzel olan, iyi olan ne varsa onda temsilini bulmaktadır.
İmam Hüseyin’in güzelliği öyle zamanla, mekanla sınırlı göreceli bir güzellik değildir. İnsanın olduğu her yerde ve her çağda geçerliliğini koruyan daimi bir güzelliktir.
İmam Hüseyin Ehlibeyttendir. Ehlibeyt ise Hakkın nurunun yansımasından başka bir şey değildir. Hakkın nurunun güzelliğinden ala bir güzellik düşünebilinir mi?
Soğuk bir kış akşamında yüreği Kerbala çölünün ateşiyle yanan cümle yol süren canlara aşk ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz