Dede demek Alevi demek yani Hz. Ali evinden, Hz.Ali’nin soyundan gelen demektir!..

Ancak, günümüzde Alevi kavramı, hem Dedeleri hem de Allah Muhammed Ali yolundaki tüm bağlıları ifade etmek için kullanılmaktadır.

Her ‘Dede’ Hz.Ali soyundan gelmiş yani Seyyid demek de değildir. Aslında ‘Dede’ olmayan ‘dikme Dedeler’ de yani ‘Babalar’ da bulunmaktadır…

Dergah’a bağlı her Ocak kendi içinde ‘kimin Dede soylu olduğunu’ yani Ocakzade olduğunu bildiği gibi Dedelik yapabilmek için, SADECE Postnişin’den alınmış bir icazetname zorunluluğu olduğunu da bilir.Ulusoy ailesinin bir başka üyesinin böyle bir belge verme yetkisi de bulunmamaktadır!..

Hacı Bektaş Veli Dergahı’na bağlı ocakların Dedelerinin elinde Postnişin’den alınmış bir icazet varsa bu ‘Ocakzade/Dede’ olduğunun delili kabul edilir!..

Dedeyim ya da Ocakzadeyim diyen kişi, Dedelik yapmıyorsa da kendisinde ya da ailesinde bugün ya da geçmişte Postnişinden alınmış bir icazetname varsa ‘Dede soylu/Ocakzade’ olduğunu bu belge ile kanıtlayabilir.

Mehmet Özgür Ersan adlı beyefendi, ne kendisi için ne de ailesinden herhangi biri için bugün ya da geçmişte Postnişin’nden alınmış bir iccazetname gösteremediği gibi ŞECERE ve ailesinin Dedelik yaptığına ilişkin TANIK dahi gösterememektedir.

Çelebi ailesinden olan aileler de bizzat Serçeşme Vakfı başkanı Hüseyin Hürrem Ulusoy tarafından açıklanmış ve aileler içinde Ersan soyadlı bir aile olmadığı birkaç kez duyurulmuştur!..

Bu mevcut durum, eğilip bükülemeyecek kadar açık ve kesindir!..

Hem Dede hem de Çelebi olmayan Mehmet Özgür Ersan ya da Yesari Abdal Çelebi isimlerini kullanan şahsın, bu ünvanları kullanarak kişi ve kurumları aldattığı hatta peşinden maceraya sürüklediği görülmektedir!..

Hem bu şahsın hem de başkaca şahısların aslında ‘Dede/Ocakzade/Seyyid’ olmadıkları halde inananlardan gerçekleri gizlemesi kabul edilemez!..

Uyanık olalım!..

Dedeyim diyeni önce Mürşidine soralım!..

İkrarlı mı öğrenelim!..

Aman dikkat!..

Aşk İle.

Ali Timurtaş Özmen
SERÇEŞME VAKFI ve OCAKZADELER MECLİSİ SÖZCÜSÜ

NOT : Yol Haber Kuruluşu olarak Mehmet Özgür Ersan’ın cevap hakkına sayfamız açıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz