Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfına bağlı olan Körfez Cemevinin post dedesi Baba Mansur Ocağı evlatlarından Erkan Karsak, keyfi olarak görevden alındığını iddia ederek haksızlığa isyan etti.

 KARSAK DEDE: DARA ÇEKİLMEYE HAZIRIM

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Erkan Karsak dede, kapalı bir grupta yaptığı yorum bahane edilerek keyfi olarak görevden alındığını söyledi.

Erkan Karsak dedenin açıklamasının tam metni şöyle:

“Körfezli Canlarin Bilgisine,

Sevgili canlar, 2013 yılından beri 8 yıldır yol ve erkanımız doğrultusunda inancımızı topluma doğru ulaştırmak, gençleri yola dahil etmek için siz değerli canlarla birlikte çalışıp körfez cem evi post dedesi olarak hizmet ediyorum.

Son iki yılında asgari ücretle yürüttüğüm hizmetimin altı yılını, gündüzleri dışarıda çalışıp gece ve hafta sonları ailemi ve diğer önceliklerimi ikinci planda tutarak hizmetimi eksiksiz yerine getirdim. Ağır işlerde çalışmak zorunda olduğumdan, geçirdiğim iki bel ameliyatına ve doktorların çalışamaz raporuna rağmen muharrem ceminin eksik kalmaması için sağlığımı da ikinci planda tutarak hizmetime devam ettim.

Tüm bu özverili ve gönülden çabamla sadece fiziki olarak cem evinde değil, sosyal medya platformlarında da yolun iyi aktarılması adına hiçbir güce boyun eğmeden doğrunun savunucusu oldum.

“Gönül kalsın yol kalmasın”
şiarı ile hep hareket ettiğim üzere, inanç önderlerinin bulunduğu, istişareler yaptığımız kapalı watsap gurubuna
HIZIR Avusturya derneğinin HACI BEKTAŞÎ VELİ Dergahında yapılan çevre düzenlemesine verilen ödüle, aynı derneğin KERBELA’da o ülkenin kuralları gereği baş örtülü ve ihramlı fotoğrafı üzerinden Şiilik yapmakla elestirilmeleri üzerine, kapalı gurupta kendimi de katarak yaptığım öz eleştiri özetle şöyledir; HACI BEKTAŞÎ VELİ ilçesi ve dergâhının bulunduğu alanların fiziki yetersizliğine, dergaha inanç için giden canların o makama yaraşır şekilde ibadet edebilmeleri için oluşması gereken imkan ve koşulların yetersizliğine, dedeler, yönetici ve kurumları da katarak, bazı Alevi kurum ve yöneticilerin bu tarz kısır tartışmalar ile bir yere varamayacağını, ayrıca Alevilik inancının içinin boşaltılmasına yönelik çalışmalara sessiz kalan, sözde dedeler ve hadsiz yöneticiler yorumumda ki bazı ifadeler hukuken bir suç teşkil etmediği gibi
Anayasa Mahkemesi, emsal kararlarla ifâde özgürlüğü kapsamında olmasına rağmen, eleştirimin kapalı guruptan iznim olmadan alınıp olayın anlam bütünlüğü açıklanmadan sadece “hadsiz yöneticiler” bölümü alınıp iznim olmadan çoğaltılarak, sanki bulunduğum kurum ve üst düzey yöneticilerine hakaretmiş gibi lanse edilip hakkımda propaganda malzemesi olarak, gayri ahlaki bir şekilde kullanılmıştır. Yöneticilerime, kapalı bir gurupta yaptığım yorumun herhangi bir kişi ve kurum belirtmedildiğini, yanlış anlaşılmaması gereken genel bir yorum ve eleştiri olduğunu sözlü ve yazılı savunma şeklinde vermeme rağmen hakkımda itibarsızlaştırmaya gidilmiş ve 8 yıllık emeğim, hizmetim hiçe sayılmıştır.

Yöneticilerimize duyduğum güven ve kutsal saydığım kurumuma zarar gelmemesi için şimdiye kadar sessizliğimi korudum; ancak, bugünlerde yöneticilerimle yaptığım görüşmede kurumla olan ilişiğimin bir ay önce bana tebliğ edilmeden genel merkezin kararıyla kesildiğini üzülerek öğrendim.

İnancımı korumak adına yaptığım konuşmanın, amacından saptırılarak aleyhime işletilmesi ve sürecin şeffaflıkla yönetilmeyişi bende derin bir hayal kırıklığına sebep oldu. Yol gereği dedenin ancak yüz kızartıcı bir suç işlemesi durumunda mürşidi önünde dara çekilerek karar verilmesi gerektiği halde, sadece genel başkanın şahsi hırs ve tutumuyla karar alınabiliyorsa, körfez halkının seçtiği yönetim kurulunun kurumdaki etkinliğinin sorgulanmasını sizin değerli takdirlerinize bırakıyorum.

Pandemi dolayısıyla cem olamadığımız için kendimi size ancak böyle ifade edebiliyorum. Dileyenle mesajların tamamını paylaşmaya da hazırım.

İlk büyük cemde helalliğinizi almak için tekrar karşınızda olacağım. İçtihat gereği kusurum varsa mürşidim huzurunda dara çekilmeye hazırım.

Kurumla ilişiğim kalmasa da aynı gönüldenlikle her zaman yolumun ve sizlerin hizmetinizde olacağım.
Irtb 0530 524 49 21
Saygılarımla”

Kaynak: https://www.facebook.com/erkan.karsak/videos/10218145145364910/UzpfSTEwMDA1NjIxODE2NTIyODoxMTY3NDQxMzAyMDk1MjU/?notif_id=1603281256884545&notif_t=feedback_reaction_generic

KARSAK’A DESTEK YAĞDI

Erkan Karsak dedenin paylaşımının yüzlerce kişi tarafından beğenildiği ve paylaşımın destek yorumlarıyla dolduğu dikkatlerden kaçmadı.

Destek yorumlarından bazıları şöyle:

Kazım Yaman Erkan Karsak dedemize yapılan haksızlığı, yapanların da arsızlığını kınıyorum.
Cem Evi yönetimi, Genel Merkez , Federasyon , Konfederasyon gibi sıfatları olanlar bulundukları konumu YOL kuralına ve edep erkana uygun yönetmek zorundalar.
Cem Evi yönetimi hizmet gören dedelerimizi yönetim kararı ile göreve atayabilirler ancak görevden alınması dar divan erkanı ile olur.
Bu usule uymayıp da nefsine uyan yöneticiler, derhal bulundukları makamları terk etmeli ve yola daha fazla zarar vermemeliler. yola daha fazla zarar vermemeliler.

Yasemin Akdağ Atmaca Erkan dede cok üzüldüm duyunca. Çok değerli bir dedemizsin .geçmiş olsun inşallah hak adalet en kısa zamanda yerini bulur .

Özgür Oban Erkan dedem sen dogru dur egri belasını bulur ben erkan dedemi tanidigimdan beri herkeze ayni nazarda baktigini icinde hayatta kotuluk ayrimcilik gibi birsey olmadigin adim gibi biliyorum erkan dedeme yapilan bu yanlisin duzeltilmesini cani gönulden istiyoruz her zamanda dedem yanindayiz allah yar ve yardimcin olsun dedem

Vural İmren Vurall Alevilikten zerre miskal anlamayan yöneticiler sırf siyasi güç elde etmek, iktidar partilerine yaranarak mevki elde etmek için bizim vakıflarımızı derneklerimizi kullanmamalı. Erkan dedeyi şahsen tanırım aynı şantiyede beraber çalıştık, söylediklerinde sonuna kadar haklıdır. Akşama kadar ağır işlerde çalışır sonrada Cem evindeki görevlerini icra ederdi. Bu kadar özverili bir insanı harcamak kolay olmamalı. Ben Dedemin sonuna kadar yanındayım.
Umarım başımızda bulunan Alevi suretine bürünmüş vakıf yöneticileri bir an önce bu yanlıştan dönerler.

YAZAR ÖZDEMİR: KABUL EDİLEMEZ

Yazar Ali Rıza Özdemir, Erkan Karsak dedenin notunu ve vidosunu sosyal medya hesabından paylaşarak Ocakzade dedelerin kurum yöneticilerinin elinde itibarsızlaştırılması kabul edilemez” yorumunda bulundu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz