Alevilik araştırmaları ve etnik konulu çalışmaları ile tanınan Ali Rıza Özdemir ile İsmail Bâki tarafından kaleme alınan ALEVİLİK BİLDİRGESİ kitap olarak yayımlandı.

Aleviliğin son dönemlerde üzerinde bilgi kirliliği yaratılan konuların başında geldiği vurgulanan Bildirge’de Alevilik yazılı kaynaklarına ve geleneksel kültürüne göre anlatılıyor.

32 Alevi Ocağından 75 Alevi dedesi imzaladı

32 Alevi ocağına mensup 75 Alevi dedesi ile 20 kanaat önderinin imzaladığı Bildirge, önümüzdeki günlerde çok tartışılacağa benziyor.

Bildirge’yi imzalamak için Alevi olmak yetmiyor. Bazı özel şartlar gerekiyor. Alevi dedeleri için “cem yürütmek veya taliplerini gezip gözetmek” bunlardan biri.

Kitap okundukça ve yayıldıkça yeni imzaların geldiği ve imza sayısının arttığı öğrenildi.

Özet metin sanal imzada

Alevilik Bildirgesi’nin özet metni www.alevilikbildirgesi.com adresinden sanal imzaya açıldı. Herkesin imzalayabileceği özet metin, Aleviler için sembolik değeri olan 40 maddeden oluşuyor.

Tanıtım programı 20 Ağustos Pazar günü

Alevilik Bildirgesi, bir program ile Türk ve Dünya kamuoyuna tanıtılacak. Program, 20 Ağustos 2017 Pazar günü saat 13.00 İstanbul Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapılacak.

Bildirgenin yazarlarından Ali Rıza Özdemir; “Ehl-i Beyt’e muhabbet duyan ve Türkiye’nin birliğinden yana olan herkesi programımıza bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin birliğine konulan altından bir tuğla

Ali Rıza Özdemir, konu ile ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bildirgenin öncelikli amacı Alevilerin ve daha sonra Türkiye’nin birliğini sağlamaya yöneliktir. Türkiye’nin birliğini Aleviler tek başına inşa edemez ama Aleviler olmadan da Türkiye’nin birliği sağlanamaz. Bu nedenle Türk toplumunun Alevileri doğru tanıması gerekir. Bu bildirge Türkiye’nin birliğine ve Büyük Atatürk’ün başlatmış olduğu Türk uluslaşmasına konulan altından bir tuğladır. Yüz yıl sonra bugünün Aleviliğini ve bugünün Türkiye’sini yazanlar, bu bildirgenin altında imzası bulunan Alevi inanç önderlerini büyük harflerle yazacaklardır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz