“Bir çerağ da sen yak!” sloganı ile kamuoyuna tanıtılan Alevilik Bildirgesi açıklandı. İstanbul Bahçelievler Nurettin Topçu Kültür Merkezinde bugün açıklanan Bildirge tanıtım toplantısına toplumun değişik kesimlerinden katılım oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa Zakir Fırat Yetiş deyişleri ile renk kattı.

Dini hoşgörüye vurgu

Açılış konuşmasını yapan Bildirge’nin yazarlarından İsmail Bâki, toplumu iki temel değerin bir arada tuttuğunu söyledi. Bunlardan birinin Ehl-i Beyt ve Hz. Ali sevgisi olduğunu söyleyen Bâki, dini önyargılardan kurtulmamız gerektiğini ve karşılıklı hoşgörü ile birbirimize karşı şefkatli davranmamız gerektiğini ifade etti.

Birliğimizi temeli: Türk uluslaşması

İsmail Bâki konuşmasının diğer bölümünde Atatürk’ün “tarihin bağrından çekip aldığı ve inşaya koyulduğu Türk uluslaşmasının” önemine değindi. Ortaklıkları artırmamız ve çok çalışıp üretmemiz gerektiğini vurguladı. Gerçek bir demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne olan ihtiyaca değindi.

Bildirge imzaya bundan sonra da açık…

İsmail Bâki, devamla şöyle dedi: “Bu bildirge, bundan sonra da imzaya açıktır. Bildirgeyi baştan sona okumak kaydı ile şartları taşıyan herkes, bu bildirgeye imza atabilir. Alevilik Bildirgesi’nin tarafımızdan hazırlanan özet metni www.alevilikbildirgesi.com adresinden sanal imzaya açılmıştır. Dileyen herkes buraya imza atabilir. Kaybedecek tek bir insanımız bile yoktur. Başta yetkililer olmak üzere bütün Alevileri, Alevilik Bildirgesi’nde ifade edilen hususlar etrafında birliğe çağırıyoruz.”

Bildirge okundu

Canan Coşkun ile Mert Kantemir, tarihi bildirgeyi davetlilere okudular. Son dönemlerde Alevilik hakkında yaratılan bilgi kirliliğine temas edilerek başlayan Bildirge metninde Alevilik bütün boyutları ile özce açıklandı.

Bu Bildirge bir yol açmıştır.

Bildirge hakkında bir değerlendirme konuşması yapan Alevi dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu, Bildirge karşısında üç grubun durduğunu söyledi: “Her konu da olduğu gibi buna da itirazların geleceği muhakkak. Bu itirazların bir kısmı çalışmayı beğenmesine rağmen “Neden böyle bir çalışmayı biz yapmadık ya da bizim aklımıza gelmedi” yaklaşımıyla; bir kısmı da Aleviliği köklerinden koparıp başka mecralara çekme gayretleri sekteye uğrayacağı için karşı çıkacaklardır. Bir başka grubun ise konuları okumadan, incelemeden, önyargı ile hareket ederek karşı çıkacaklarını ve bilgisayar başında klavye Aleviciliği yapacaklarını tahmin ediyorum. Sonuç olarak Ali Rıza Özdemir ve İsmail Baki’nin bu çalışmaları inançsal Alevilik açısından bir boşluğu doldurmuştur. Bir yol açmıştır” dedi.

Alevi inanç ve kanaat önderleri bu Bildirge’yi desteklemelidir.

Dedekargınoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Benim de bildirgede tam olarak katılmadığım bir husus var. Ancak Bildirge genel olarak doğrudur ve doğru bir hedefe yönelmiştir. Bu metin şimdiye kadar Alevilik adına özce yazılmış, kapsamlı ve en kabul edilebilir metindir. Alevi inanç ve kanaat önderlerinin bu bildirgeye destek olmaları ve daha kâmil hale gelmesi için katkıda bulunmaları gerekir, diye düşünüyorum.”

Program alkışlar arasından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz