Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yıldız’ın bir din bilgisi öğretmeninin sınıfta sarfettiği sözler nedeniyle yaptığı başvuruda savcılık kovuşturmaya gerek görmedi.

Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yıldız, Arnavutköy Cumhuriyet Ortaokulunda görevli dinbilgisi öğretmeni G.B. hakkında Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Şikayet dilekçesine göre, şüpheli din bilgisi öğretmeni 24.09.2018 tarihinde ders esnasında öğrencilerine hitaben, “Muharrem orucunu sadece Alevileri tutar, ama Alevilerin ekmeği yenmez” dediği ve bir öğrencinin “Hocam neden yenmez” şeklinde sorması üzerine, “Alevileri bizim gibi Peygamber Efendimizi sevmezler, onlar sadece torunları Hasan ve Hüseyin’i severler” şeklinde cevapladığı ve yine başka bir öğrencinin “Hocam ben Alevilerin ekmeğini yedim ama az yedim, bir şey olur mu?” sorusuna karşılık olarak da, “Az yemişsin bir şey oolmaz, ama sen yine de onu gidip bir Camide hocaya danış” şeklinde karşılık verdiği iddia ediliyordu. Olayın duyulmasnın hemen ardından, söz konusu öğretmenin Arnavutköy Cumhurşyet Ortaokulu ile ilişkisi kesildi. Durumu, dönemim okul müdürü S.A. Arnavutköy Cemevi’ne resmi bir yazı ile bildirdi. Ancak, 2018/34673 no ile Gaziosmanpaşa Cumhurriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma ancak tamamlanabildi. Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Yusuf Demir “kovuşturmaya yer olmadığına” karar vermişti! Savcılık kararında, şüphelinin iddia edilen sözleri kendisinin söylediğini kabul ettiği belirtiliyor. Ancak, Cumuhriyet Başsavcısı “bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasını” gerektirdiği ancak, şüphelinin eyleminin bu sonuca yol açmadığı” kanaatine ulaşmış.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcısı Yusud Demir’in kararının Arnavutköy Cemevi’ne ulaşması üzerine, durumu öğrenen Aleviler şu soruları sordular:
1- “Kamu güvenliği açıcından açık ve yakın tehlike” ortaya çıkmadığına göre, artık herkes “Alevilerin ekmeği yenmez” diyebilir mi?
2- Ya da, Aevilere hakaret ve aşağılama hangi durumlarda kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlike ortaya çıkarabilir, bunu Alevilere anlatacak bir Cumhuriyet Savcısı var mı?
3- Alevilere veya başka bir topluluğa karşı işlenen nefret suçlarına karşı duyarlı yaklaşarak hukuksal örnek yaratmanın aslında toplumsal barışı teminat altına alacağı bilinci ve sorumluluğu ile kararlarını verecek bir Cumhuriyet Başsavcısı var mı? 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz