Alevilere Karşı Soğuk Savaş Yöntemlerine Başvuranlar Kimler ?

Avusturya’da yasa önünde Alevileri temsil eden Alevi İnanç Toplumu kurumunun genel başkanı Yüksel Bilgin Dede’ye suikast düzenleneceği bilgisi verilmiş.

Avusturya devletinin Anayasa’yı Koruma ve Terörle Mücadele Birimi (LVT) tarafından davet edilen Yüksel Bilgin Dede’ye, kendisine suikast düzenleneceği bilgisine ulaştıkları resmi olarak tebliğ edilmiş.

Avusturya güvenlik makamları konuyla ilgilenecektir. Ancak, benim ilgimi çeken, Avrupa’nın ortasında, bir Alevi kurum başkanına karşı, suikast planlamaya kim kalkışır?

Bu yöntem, soğuk savaş döneminde Avusturya makamlarının yabancısı olmadığı bir yöntem. Sovyetler Birliği ile ABD’nin Avrupa karasında kıyasıya mücadele ettikleri iki ülkeden birisi olan Avusturya’da sayısız suikastlerle her iki taraftan da insanlar öldürüldü.

Ancak söz konusu, bu kez Aleviler ve dünyanın en barışçı inanç topluluklarından birisi olan Alevilere karşı kim, neden suikast düzenlemek istesin?

Elbette, bu planın uygulayıcısı olarak mutlaka bir paravan örgüt bulunmuştur. Adı PKK olabilir, İşid olabilir. Ama, kanaatimce, gerçek planlayıcının daha arkada bir kuvvet olduğuna şüphe yok!

Avusturya Alevi İnanç Toplumu, Avrupa’da “izin verilen” Alevilik konseptini yasal zeminde çöpe attı. Bu, on yıllardır BOP çerçevesinde örülen konseptin iflası anlamına geliyor.

Öte yandan, göçmen sorununu Avrupa ülkelerine şantaj olarak kullanma konsepti de ciddi şekilde göçmenlerin hayatlarına mal oldu ve oluyor.

Atlantik’in küreselci güçleri için Avrupa ülkeleri neredeyse kaybedilmek üzere!

Bu durumda, Aleviler arasında şiddete dayalı bir çatışma tezgahlanıyor olabilir. Bu yolla, Avrupa ülkelerine yeni bir şantaj kalemi hazırlanıyor olabilir.

PKK Avrupa ülkelerinin istihbarat örgütleri ile, oralarda şiddet eylemlerine başvurmamak konusunda anlaşmalıdır. Dolayısıyla, PKK’nin doğrudan Alevileri hedef alacak bir eylem düzenlemesi zayıf bir ihtimaldir.

Işid eylemi ise, lokal alanda sınırlı kalacaktır ve sadece güvenlik talebi ve endişe duygusunu derinleştirebilir.

O nedenle, bundan sonraki adımın, Alevilerin arasına çatışma ve şiddetin sokulması olması, ihtimal dahilindedir.

Avusturya Alevi İnanç Toplumu Genel Başkanı Yüksel Bilgin Dede ve diğer yönetici canlardan ricam, bundan sonra çok daha dikkatli olmalarıdır.

Bu noktada, kışkırtmalara karşı uyanık olmak ve Alevi canları bu oyuna karşı uyarmak hepimizin görevi olmalıdır.

Tüm dünya bilsin ki, Avusturya Alevi İnanç Toplumu’nu yürekten sahipleniyoruz. Oradaki canlarımızın kılına zarar gelmesine izin vermeyiz.

Hz. Ali’nin adaleti, Hz. Hüseyin’in kararlılığı, Hacı Bektaş Velî’nin bilgeliği ve Şah İsmail Hataî’nin mücadeleciliği bizim kılavuzumuzdur.

Lâ feta illâ Ali, ‘la seyfe illâ Zulfikâr!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz